هرکسی تصور متفاوتی از واژه «ربات» دارد؛ اما ربات به‌وسیله ای برنامه‌ریزی‌شده گفته می‌شود که کارهایی خاص را مرتب تکرار می‌کند. دلیل ایجاد و اختراع ربات‌های کاملاً مشخص است؛ ربات‌ها کارهایی را انجام می‌دهند که انسان‌ها نمی‌خواهند انجام دهند زیرا یا از توان آن‌ها خارج است یا بسیار خسته‌کننده است.

ربات‌ها برنامه‌ریزی‌شده‌اند تا کارهایی را انجام دهند که گاها برای انسان ها بسیار پیچیده و سخت است. شاید شما تصورتان از ربات چیز عجیب‌وغریبی باشد، اما شما در زندگی‌تان از ربات‌ها استفاده می‌کنید؛ ماشین‌ها، دستگاه‌های خودپرداز نمونه‌ای از ربات‌ها هستند.

رستوران‌ها

ژاپن کشوری پر از فناوری‌های پیچیده است. به‌تازگی ژاپنی‌ها رباتی ابداع کرده‌اند که سوشی و سبزیجات را خرد می‌کند. همچنین در تولید محصولات غذایی هم ابتکار به خرج داده‌اند و ربات‌هایی برای کاشت برنج و رسیدگی به محصولات در حال رشد اختراع کرده‌اند. علاوه بر این، ربات‌ها به‌عنوان خدمت کار هم کارایی دارند. سازندگان این ربات‌ها ادعا می‌کنند که حداقل ۲۰ درصد از هزینه‌ها کاسته خواهد شد.

مسکن و خدمات درمانی

سالمندان و یا افرادی که نیاز به مراقبت دارند نیز می‌توانند از امکانات ربات‌ها بهره‌مند شوند. یک ربات کره‌ای به‌صورت صندلی وجود دارد که تا ۲۲۰ پوند وزن را تحمل می‌کند و تنها توسط یک کنترل ساده جابه‌جا می‌شود.

مبارزه با جرم و جنایت

نیروهای پلیس توسط ربات‌ها می‌توانند ساختمان جنایتکاران مسلح و خطرناک را بررسی کنند. همچنین ربات‌هایی با کنترل از راه دور ساخته‌شده‌اند که به نیروهای پلیس برای بررسی ماشین‌های مشکوک کمک می‌کند. در زمان بازجویی از متهمان ربات‌ها تصاویر و صدای متهم را ذخیره می‌کند تا به نیروهای پلیس کمک کند. به‌صورت کلی ربات‌های مبارزه گر با جرم و جنایت در هر صحنه خطرناکی به پلیس‌ها کمک می‌کنند.

داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها

داروخانه هم ربات‌هایی خریداری کرده‌اند که به مردم دارو عرضه می‌کند. همچنین از ربات‌ها می‌توان برای جابه‌جا شدن بین بیمارستان و داروخانه استفاده کرد. به‌علاوه توسط ربات‌ها می‌توانیم عمل‌های سخت و پیچیده را انجام دهیم.

آموزش ‌و پرورش

کودکان بازار بزرگی برای خدمات ربات‌ها هستند. ابتدا در کالیفرنیا یک ربات به‌عنوان دستیار معلم ایجاد و ساخته شد. ربات‌ها به بچه‌ها آواز و تلفظ کلمات را می‌آموزند. همچنین اساب بازی‌های رباتیک نیز برای نوجوانان و کودکان در دسترس هستند.

امنیت و حفاظت

دسته‌ای دیگر از ربات‌ها، Spykee نامیده می‌شوند. آن‌ها قادر به نمایش، شنیدن و دیدن هستند و توسط اینترنت کنترل می‌شوند. کاربرد این ربات‌ها برای کنترل فعالیت اعضای خانواده است.

خانه و ربات ها

ربات‌هایی که در بالا درباره‌شان خواندید، همگی به نحوی به ما کمک می کنندواما ربات‌های خانگی کاربردهای گسترده‌تری دارند. آن‌ها می‌توانند اکثر کارهای شمارا انجام دهند، با شما حرف بزنند، به سؤال‌هایتان پاسخ بدهند، احساسات داشته باشند، ارزان‌قیمت باشند و درعین‌حال کوچک باشند!

در بخش محصولات، رباتی به نام «وکتور» معرفی کرده‌ایم. این ربات نمونه‌ای از ربات‌های خانگی است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *